Kankina PMS? Kaip sau padėti?

Kankina PMS? Kaip sau padėti?

Kartais priešmenstruacinis sindromas (PMS) arba, kaip mes juokaujame, piktos moters sindromas gali daug labiau nuvarginti moterį ir jos artimuosius nei pačios menstruacijos. Na, ar nesutinkate? Iš tikrųjų, nors vieną PMS simptomą patiria didžioji dalis moterų.

PMS simptomai

Simptomai gali būti susiję tiek su elgesio, tiek su fiziniais ar emociniais pokyčiais. Jie gali pasireikšti net ir likus kelioms savaitėms iki menstruacijų. PMS simptomai gali būti labai įvairūs: nuovargis, nerimas, depresija, irzlumas, nemiga, nuotaikų svyravimas, raumenų įtampa ar spazmai, galvos skausmas, krūtų jautrumas, spuogai, pilvo pūtimas ir pan. Kadangi mes, moterys, esame kiekviena savita, unikali, tad ir simptomai gali būti įvairiausi. Kai kurioms pasiseka nepatirti visiškai jokių simptomų, tačiau greičiausiai tai tik mažesnioji dalis.

Kaip palengvinti PMS simptomus?

Gyvenimo būdo pokyčiai – tai pirmasis dalykas, nuo kurio patariama pradėti. Įvertinkite, ar jūsų gyvenime ne per mažai fizinio aktyvumo. Net ir dažnas pasivaikščiojimas greitesniu tempu gali turėti teigiamos įtakos jūsų sveikatai. Atraskite būdą, kaip labiausiai patinka judėti, sportuoti ir mėgaukitės tuo. O gal jūsų gyvenime per daug streso? Pasidomėkite, kaip galite jį labiau suvaldyti. Čia gali padėti įvairūs streso valdymo būdai – galbūt joga ar meditacija? Tiek alkoholio, tiek kofeino vartojimo sumažinimas taip pat gali palengvinti PMS simptomus. O ar girdėjote apie tikrąjį skaistminą? Pastaruoju metu jis dažnai minimas tarp priemonių, padedančių kovoti su PMS.

Kas yra tikrasis skaistminas?

tikrasis skaistminasTikrasis skaistminas (Vitex agnus-castus L.) - tai krūmiškas augalas, kuris žydi melsvais ar rausvais žiedais, kilęs iš Viduržemio regiono, Vakarų Azijos, Afrikos. Šio augalo uogos jau senovės Graikijoje buvo naudojamos moteriškų hormonų bei menstruacijų sutrikimų gydymui. Įdomus faktas, kad kadaise vyrai vienuoliai vartodavo šias uogas libido sumažinimui. Dabar tikrojo skaistmino ekstraktas prieinamas kaip maisto papildas, kurį galite įsigyti vaistinėje.

Šiuo metu jau atlikta nemažai tyrimų, kurių dėl gausybės visų net nepaminėsime, apie tikrojo skaistmino poveikį PMS simptomų mažinimui1-3 . Tai kol kas vienintelė moksliškai įrodyta priemonė, skiriama moterims, patiriančioms vidutinius ar stiprius PMS simptomus. Anot mokslininkų, tikrasis skaistminas sumažina hormono prolaktino lygį ir padeda subalansuoti kitus hormonus, įskaitant estrogeną ir progesteroną, taip palengvindamas PMS simptomus. Vertėtų apsišarvuoti kantrybe, nes kol pajusite poveikį, gali tekti papildą vartoti kelis mėnesius ir ilgiau.

Deja, merginoms iki 18 metų tikrojo skaistmino vartoti negalima. Be to, pagal atliktas tyrimų sistemines analizes, yra nusatyta, kad dauguma tyrimų turi nemažai trūkumų4-6, ir nors rašoma, kad atsižvelgus į jų rezultatus, galima daryti išvadą, jog vitex agnus – castus ekstraktai gali būti efektyvi ir saugi alternatyva gydant simptomus5-6, tačiau svarbiausia, visuomet dėl gydymo konsultuokitės su savo gydytoju, kuris paskirs jums tinkamą dozę ir nurodys vartojimo laiką

Tikrojo skaistmino ekstraktas taip pat naudojamas ir kitiems reprodukciniams sutrikimams gydyti (menopauzė, hiperprolaktinemija6-7, premenstruacinis disforinis sindromas (sunkesnė PMS forma)5-6 ir kt.). Tačiau dar reikia atlikti daugiau tyrimų, kad būtų pagrįstas tikrojo skaistmino efektyvumas minėtų sutrikimų gydymui.

Mano draugės istorija

Mano draugė Ieva, kuri ilgą laiką skundėsi labai gausiomis ir ilgomis menstruacijomis, tikrojo skaistmino papildą vartojo apie pusę metų. Jis buvo paskirtas endobiogeninės medicinos gydytojos dėl hormonų disbalanso. Dabar Ieva džiaugiasi, kad menstruacijos tapo nebe tokios gausios ir trumpesnės, nors ir nepastebėjo emocinių PMS simptomų palengvėjimo.

Jei ši informacija buvo naudinga, nepamirškite pasidalinti su draugėmis.

Konsultavo akušerijos-ginekologijos gydytoja rezidentė Paulina Blotnienė

Šaltiniai:

  1. Schellenberg R. Treatment for the premenstrual syndrome with agnus castus fruit extract: prospective, randomised, placebo controlled study. BMJ. 2001;322(7279):134‐137. doi:10.1136/bmj.322.7279.134
  2. Berger D, Schaffner W, Schrader E, Meier B, Brattström A. Efficacy of Vitex agnus castus L. extract Ze 440 in patients with pre-menstrual syndrome (PMS). Arch Gynecol Obstet. 2000;264(3):150‐153. doi:10.1007/s004040000123
  3. Zamani M, Neghab N, Torabian S. Therapeutic effect of Vitex agnus castus in patients with premenstrual syndrome. Acta Med Iran. 2012;50(2):101‐106.
  4. Verkaik S, Kamperman AM, van Westrhenen R, Schulte PFJ. The treatment of premenstrual syndrome with preparations of Vitex agnus castus: a systematic review and meta-analysis. Am J Obstet Gynecol. 2017;217(2):150‐166. doi:10.1016/j.ajog.2017.02.028
  5. Cerqueira RO, Frey BN, Leclerc E, Brietzke E. Vitex agnus castus for premenstrual syndrome and premenstrual dysphoric disorder: a systematic review. Arch Womens Ment Health. 2017;20(6):713‐719. doi:10.1007/s00737-017-0791-0
  6. van Die MD, Burger HG, Teede HJ, Bone KM. Vitex agnus-castus extracts for female reproductive disorders: a systematic review of clinical trials. Planta Med. 2013;79(7):562‐575. doi:10.1055/s-0032-1327831
  7. Milewicz A, Gejdel E, Sworen H, et al. Vitex agnus castus-Extrakt zur Behandlung von Regeltempoanomalien infolge latenter Hyperprolaktinämie. Ergebnisse einer randomisierten Plazebo-kontrollierten Doppelblindstudie [Vitex agnus castus extract in the treatment of luteal phase defects due to latent hyperprolactinemia. Results of a randomized placebo-controlled double-blind study]. Arzneimittelforschung. 1993;43(7):752‐756.
Grįžti į Blog'ą