Gimdos kaklelio vėžys - ar galime užkirsti kelią

Gimdos kaklelio vėžys - ar galime užkirsti kelią

Eiti pas ginekologą ir dar kasmet, na, reta tokia pareiginga esame. Nors aš ir pati dirbu tokioje srityje, kur jau beveik pati žinau tiek kiek žino ginekologas, prisipažinsiu, nesu iš pareigingųjų. Tačiau vieno dalyko nepraleidžiu, tai kas 3 metai nemokamai pasitikrinti dėl gimdos kaklelio vėžio. Kaip tik vakar apsilankiau pas ginekologę ir pasirodo sausis yra gimdos kaklelio vėžio prevencijos mėnuo.

Tad apie tai, kas yra PAP testas, ŽPV virusas ir tai, kaip Lietuvoje yra vykdoma gimdos kaklelio prevencija dalinuosi ir su jumis, tikiuosi ši informacija jus įtikins reguliariai apsilankyti pas savo gydytoją, dėl mūsų moteriškos sveikatos.

Kasmet Lietuvoje 450 moterų diagnozuojamas gimdos kaklelio vėžys. Apie 200 moterų kasmet miršta nuo gimdos kaklelio vėžio. Gimdos kaklelio vėžys yra antra mirties nuo vėžio priežastis tarp jaunų moterų Europos Sąjungos šalyse. Tame tarpe Lietuva išsiskiria pačiu didžiausiu mirtingumu nuo gimdos kaklelio vėžio. Ar tai neskamba bauginančiai, šalyje, kur turime galimybę nemokamai išsitirti?

Onkoginekologe Birutė Intaitė LRT transliuotoje laidoje pasakojo apie tyrimą kuris buvo atliktas Nacionaliniame vėžio institute (NVI). Šis tyrimas parodė, kad 70 procentų moterų kurios mirė nuo gimdos kaklelio vėžio 5 metų laikotarpyje (buvo tirta 715 mirčių atvejų), visiškai nesitikrino dėl gimdos kaklelio vėžio nei pas šeimos gydytoją, nei pas ginekologą.

Tyrimas atskleidė, kad net 86 proc. moterų gali išvengti gimdos kaklelio vėžio, jeigu laiku atvyktų atlikti gimdos kaklelio PAP testą, t.y. gimdos kaklelio ląstelių citologinį tyrimą, kai paimamas onkocitologinis gimdos kaklelio tepinėlis, kurį ištyrus nustatoma, ar gimdos kaklelio gleivinės ląstelėse yra ikivėžinių pokyčių. 

Gimdos kaklelio vėžio galima išvengti skiepijantis bei reguliariai (kas 3 metus) darant PAP testą ir nepamirštant kasmet apsilankyti pas ginekologę.

GIMDOS KAKLELIO VĖŽIO PATIKRA

Nacionalinė gimdos kaklelio vėžio patikros programa Lietuvoje įgyvendinama nuo 2004 m. Ji skirta ikivėžiniams gimdos kaklelio susirgimams ir pradinėms vėžio stadijoms išsiaiškinti. Pagal šią programą kartą per 3 metus profilaktiškai tikrinamos moterys nuo 25 iki 60 metų. Procedūra trunka mažiau nei penkias minutes ir yra neskausminga, nors kartais atliekant procedūrą galimas nežymus diskomfortas ir po to galimas kraujavimas. Jei randama anomalijų, gydytojas informuoja apie tolesnes procedūras. Jei norite daugiau sužinoti apie šį tyrimą, skaitykite Valstybinio patologijos centro tinklapyje.
„Reguliari patikra atliekant onkocitologinius tyrimus sumažina mirčių nuo gimdos kaklelio vėžio skaičių, kadangi ji padeda nustatyti moteris, kurių rizika susirgti yra padidėjusi. Kai ikivėžiniai pakitimai yra išgydomi, vėžio išsivystymo išvengiama.“ 

KUR KREIPTIS?
Kreipkitės į šeimos gydytoją ar ginekologę ir prašykite atlikti gimdos kaklelio ląstelių citologinį tyrimą arba PAP testą. Gali būti, kad nemokamai šį tyrimą gali atlikti tik jūsų šeimos gydytoja. Tad iš pradžių kreipkitės pas ją, o jau tada ji arba nukreips jus pas ginekologę arba šį tyrimą atliks pati.

DALIS TEPINĖLIŲ BŪNA PAIMTI NEKOKYBIŠKAI. KĄ DARYTI, KAD TAIP NENUTIKTŲ?
Kad būtų galima tiksliau nustatyti pakitimus, paimti tepinėlį reiktų tam tikrą ciklo dieną. Geriausia PAP testą atlikti tarp 10 ir 20 dienos, skaičiuojant nuo pirmos mėnesinių periodo dienos. Prieš šį tyrimą 2 dienas patartina susilaikyti nuo bet ko, kas gali netiksliai atspindėti tyrimą: lytinių santykių, tamponų, kremų į makštį, žvakučių, prausiklių ir kt.

NELAUKITE ŠIOS LIGOS POŽYMIŲ NES JŲ GALI IR NEBŪTI
Didžiausią klaidą daro moterys, laukiančios šios ligos požymių. Gimdos kaklelio vėžys ankstyvosiose stadijose retai pasireiškia kokiais nors požymiais. Daugeliu atvejų nekontroliuojami ikivėžiniai pakitimai ir gimdos kaklelio vėžys vystosi ne vienus metus. Tad reguliariai tikrinantis didesnė tikimybė anksti diagnozuoti ligą ir sėkmingai ją gydyti.

KAS SUKELIA GIMDOS KAKLELIO VĖŽĮ?
Nustatyta, kad gimdos kaklelio vėžį ir iki vėžinius pakitimus dažnai sukelia žmogaus papilomos virusas (ŽPV)*. Statistikos duomenimis, didžiausia tikimybė užsikrėsti ŽPV yra maždaug 20 moters gyvenimo metais, kai pradedamas lytinis gyvenimas. ŽPV yra dažna seksualiniu keliu plintanti liga. Todėl geriausia prevencija prieš ŽPV yra susilaikymas nuo lytinių santykių, arba apsisaugojimo priemonė prezervatyvas, kuri apsaugo ne tik nuo nepageidaujamo nėštumo, bet ir nuo lytiškai plintančių ligų. Lietuvoje taip pat turime nemokamą skiepų programą mergaitėms nuo 11 metų, skiepijant vakcina, kuri sukuria apsaugą užsikrėsti ŽPV! Tačiau ir skiepai neapsaugo 100 proc. nuo gimdos kaklelio vėžio.

*Remiantis Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro informacija žmogaus papilomos virusas (ŽPV) - tai DNR turintis virusas, kuris gyvena ir dauginasi žmogaus epitelinio audinio ląstelėse (odoje ir gleivinėse). Tai - labai plačiai paplitusi ir daug tipų turinti virusų grupė. Kai kurie jų sukelia lėtinius uždegimus, kiti - karpas, treti - gimdos kaklelio, makšties, išangės, varpos vėžį. 

TAI SVARBU!
Jeigu visos moterys reguliariai apsilankytų pas ginekologą ir joms būtų atliekamas PAP testas, dauguma ikivėžinių pokyčių būtų nustatomi ir pagydomi nespėjus išsivystyti vėžiui. Ypatingai gydytojai prašo atkreipti dėmesį į šiuos tyrimus ir reguliarią ginekologo apžiūrą moterims po menopauzės, kadangi šių moterų tarpe vyrauja mitas, kad po menopauzės jau nieko nebegali įvykti ir pas ginekologą lankytis nebūtina. Tad moterys paskatinkite ir savo mamas apsilankyti pas ginekologą.

Daugiau apie gimdos kaklelio vėžį pasiskaitykite NVI tinklapyje.

Grįžti į Blog'ą