pienlige kaip gydyti namuose gentleday.lt

4 priemonės, kurių niekada nenaudokite pienligės savigydai

Pagrindinė taisyklė, kurią turėtumėte atsiminti – jūsų makštis nėra tinkama vieta eksperimentams.

Dažnai moteriai pažįstamas tas įkyrus niežulio jausmas, kurio niekaip „nenukasysi“. Būtent viena iš niežulio priežasčių - pienligė (makšties kandidozė arba makšties grybelis), kurią dažniausiai sukelia grybelis Candida albicans - „padovanoja“ gana smarkų niežėjimą, sukeliantį smarkų diskomfortą.

Dažniausiai prieš kreipiantis į gydytojus ne reta moteris savo namų vaistinėlėje arba virtuvėje ieško priemonių niežulio numalšinimui. Galima rasti tikrai daug informacijos, kaip gydyti makšties pienligę namuose, bet ne viskas, ką skaitote, yra tiesa bei saugu bandyti.

Ką gydytojai ginekologai pasakoja apie tokius namudinius makšties grybelio gydymo metodus? Ar tokie alternatyvūs gydymo būdai pasiteisina, o gal kaip tik sukelia dar daugiau sveikatos problemų? Skaitykite toliau.

Gydytojų patirtis

Anot medikų, net du trečdaliai moterų, kurias vargina įvairios makšties infekcijos, yra išbandžiusios bent vieną alternatyvų gydymo būdą. Ir kodėl gi nebandyti? Juk nereikia užsirašyti vizitui pas ginekologą, vykti sutartu laiku ir patirti daugeliui gan nemalonią apžiūrą. Be to, įprasta manyti, jog jei tai natūrali gydymo priemonė, ji visiškai saugi ir neturinti šalutinio poveikio – kaip tik padedanti kūnui pačiam tvarkytis su kažkokiu sutrikimu. Deja, ginekologų verdiktas pakankamai griežtas – tokie gydymo metodai nepadeda.

Ir jei interneto platybėse apstu alternatyvių gydymo būdų naikinti makšties grybelį, gydytojai ginekologai teigia, kad jie nėra efektyvūs, todėl „naminėmis“ priemonėmis grybelinės infekcijos neišgydysite. O jei neefektyvūs, vadinasi, ilgiau kęsite nemalonius makšties grybelio simptomus. Dar daugiau – ginekologai susiduria su tuo, jog toks gydymas dar ir pablogina situaciją, kai suerzina bei „nudegina“ itin jautrią makšties gleivinę.

Žemiau rasite populiariausius naminius gydymo būdus, kurių turėtumėt vengti ir niekada nebandyti. Patikėkite, jūsų makštis bus dėkinga už tai.

#1 Arbatmedžio eterinis aliejus

Internete viena iš dažniausiai siūlomų makšties grybelio gydymo priemonių namų sąlygomis – arbatmedžio aliejus. Jį siūloma praskiesti ir naudoti pažeistoje vietoje.

Arbatmedžio aliejus turi priešgrybelinių ir antibakterinių savybių, jis naudojamas nuo senų senovės. Yra aprašyta tyrimų, kai jis naudojamas sunkiai išgydomai makšties kandidozei gydyti kartu su kitu priešgrybeliniu vaistu. Tačiau savarankiškai arbatmedžio aliejaus makšties kandidozei gydyti gydytojai nepataria, nes jis yra labai intensyvus, nėra nustatytų jo dozių, todėl vietoj gydomojo poveikio galime gauti priešingą – pažeisti makšties gleivinę, o taip pat jis gali sukelti sunkias alergines reakcijas. Arbatmedžio aliejus gali sukelti niežėjimą, „nudeginti“ makšties gleivinę, dar labiau pažeisti ir taip candida grybelio paveiktą makšties gleivinę.

#2 „Jogurtinis“ tamponas

Gal teko girdėti ar skaityti apie jogurto naudojimo makštyje naudą? Nepasitikėkite aklai viskuo, kas rašoma internete.
Geriau net nebandykite tepti jogurto ant tampono ir kišti jo į makštį, - gydytojai ginekologai perspėja.

Taip, jogurte yra laktobakterijų (lactobacillus), kurios naudingos sveikai makšties mikroflorai. Tačiau, anot ekspertų, tai ne ta pati laktobakterijų atmaina, tinkama naudoti makštyje. Juk net nesaldintame natūraliame jogurte yra cukrų, kurie gali paskatinti grybelio augimą ir pabloginti būklę.

#3 Obuolių actas

Argi obuolių actas ne stebuklinga priemonė nuo visko? Deja, ne. Ar maudysitės jame, ar naudosite išoriškai, obuolių actas neišgelbės jūsų makšties nuo pienligės.

Yra tyrimų, įrodančių obuolių acto priešgrybelinį poveikį prieš Candida albicans, tačiau jie buvo atlikti laboratorijoje, ne su žmonėmis, ir buvo naudotas nepraskiestas obuolių actas. Kaip jis suveiks ant odos ar gleivinių, nenustatyta, be to, yra aprašyti atvejai, kai obuolių actas sukėlė sunkius cheminius nudegimus. Taigi ar verta eksperimentuoti su savo jautria makšties gleivine? Kažin...

#4 Valgomoji soda

Turbūt kiekvienuose namuose rasime sodos, kurią kartais dedame į kepinius, naudojame namų valymui, nes, tenka pripažinti, kad tai tikrai puikus dalykas. Tiesa, kalbant apie sodos naudojimą pienligės gydymui, nedrįstume teigti, kad niekada nebandytumėte. Kodėl? Nes kai pienligės nemalonūs pojūčiai labai vargina, o pas gydytoją negalime iš karto pakliūti, sodos tirpalas gali nuraminti simptomus. Kai kurios moterys daro sodos tirpalo voneles, kitos naudoja kaip kompresą arba plauna makštį (makšties plovimo ar dušo gydytojai nerekomenduoja apskritai). Kur slypi pavojus? Soda pienligės neišgydo. Ji gali pagerinti būklę trumpam, tačiau po kurio laiko pienligės simptomai paprastai atsinaujina, todėl reikalingas veiksmingesnis gydymo būdas, paskirtas gydytojo ginekologo.

Kiti gydymo būdai

Savo Instagram'o paskyroje paklausėme sekėjų, kokius kitus pienligės savigydos būdus išbandė. Paprašėme ginekologės pakomentuoti jų atsakymus.

„Gulėjau vonioje su levandų eteriniu aliejumi bei stengiausi vartoti mažiau cukraus bei gliuteno“. 

Levandų eterinis aliejus  turi priešgrybelinį poveikį. Tačiau reikia nepamiršti, kad eterinių aliejų nereikia padauginti, nes makšties ir vulvos gleivinė yra jautri, svarbu jos nepažeisti. Be to, galima sukelti alergines reakcijas ar nealerginį iritacinį dermatitą. Padidintas gliukozės kiekis kraujyje, sergant cukriniu diabetu, turi įtakos makšties kandidozės atsiradimui, todėl galima manyti, kad net ir nesergant cukriniu diabetu, vengiant valgyti daug saldumynų, galima išvengti makšties grybelinės infekcijos ar greičiau išgyti.
Gliuteno išbraukimas iš savo raciono reikalingas sergant celiakija ar netoleruojant gliuteno, tačiau nėra įrodymų, kad begliutenė dieta darytų kokį nors teigiamą poveikį žmonėms, kurie gliuteną toleruoja.

„Valgiau mažiau cukraus ir nebevalgau pieno produktų“

Yra tyrimų, kurie nurodo didesnio pieno produktų vartojimo ir makšties kandidozės ryšį. Todėl visai nėra bloga mintis sumažinti pieno produktų vartojimą sergant makšties kandidoze. Taip pat ir su saldumynais. Jų vartojimą sumažinti naudinga ir nesergant candida infekcija.

„Naudojau tamponą, išmirkytą kokosų aliejuje“. 

Kokosų aliejus taip pat turi priešgrybelinių savybių, tačiau yra keli svarbūs dalykai, kuriuos reikia žinoti - nesirinkti kokosų aliejaus su priedais, nenaudoti jo esant alergijai kokosui, nenaudoti, kai jau vartojami vaistai nuo kandidozės, kai infekcija nuolat kartojasi ir, svarbiausia, jei nesat tikra, kad čia kandidozė.

„Ramunėlių vonelėje sėdėjau, kad sumažėtų niežulys, bet tai dariau iki kol patekau pas gydytoją“. 

Ramunėlės turi priešuždegiminį poveikį. Gali būti, kad palengvins simptomus iki patenkant pas gydytoją, nors duomenų, kad turės kažkokį teigiamą poveikį esant makšties uždegimams, trūksta. Svarbu neplauti makšties, nedaryti dušų.

Ar tikrai tai pienligė?

Niekada pačios negydykite pienligės, nes tikroji diagnozė gali būti ir kita. Gydytojai ginekologai ne retai susiduria su tuo, kai moterys pačios sau nusistato ligą, o pasirodo diagnozė būna neteisinga.

Išskiriami tokie makšties grybelio simptomai: niežulys, perštėjimas, išorinių lytinių organų patinimas, deginimo jausmas šlapinantis ar vaginalinio sekso metu, baltos tirštos gleivės, primenančios varškę. Kai kurie iš šių simptomų (deginimo jausmas, niežulys ir perštėjimas) būdingi ir bakterinei vaginozei, kai kurioms lytiškai plintančioms infekcijoms. Todėl svarbu laiku kreiptis į gydytoją ginekologą, kad būtų nustatyta tiksli diagnozė ir paskirtas tinkamas gydymas. Numojus ranka, pienligė gali progresuoti ir tapti sunkiau išgydoma.

Jei jus dažnai vargina makšties infekcijos, atkreipkite dėmesį į:

  • kuo ir kaip prausiate vulvą - prauskite šiltu vandeniu ir, jei reikia, naudokite švelnų intymiai higienai skirtą prausiklį arba putas;
  • kokius įklotus (ar net tualetinį popierių) naudojate – turi būti be spalvų ir kvapų, geriausiai ekologiški, hipoalerginiai ir laidūs orui;
  • kokias kelnaites dėvite - gydytojai ginekologai rekomenduoja medvilnės kelnaites;
  • kokius skalbiklius naudojate apatiniam trikotažui plauti - nereikėtų rinktis labai prikvėpintų skalbiklių su agresyviomis sudedamosiomis dalimis. Geriausiai apatinius skalbti bekvapiu, švelniu, ekologišku skalbikliu.
Konsultavo akušerijos-ginekologijos gydytoja rezidentė Paulina Blotnienė
    Grįžti į Blog'ą