Ar paauglystėje nereguliarus menstruacijų ciklas yra normalu?

Ar paauglystėje nereguliarus menstruacijų ciklas yra normalu?

Vedant paskaitėles moksleivėms kildavo dažnas klausimas, kodėl menstruacijos nereguliarios, ar tai normalu. Kai tu paauglė, nereguliarios menstruacijos arba jų nebuvimas vieną ar keletą mėnesių yra normalu. Skaityk toliau ir sužinosi visas smulkmenas.

Išsiaiškinkime, kas gi yra reguliarus menstruacijų ciklas:
menstruacijų ciklas skaičiuojamas nuo pirmos menstruacijų dienos iki dienos prieš kitas mėnesines. Normalu, kai tavo menstruacijos pasirodo reguliariai - maždaug kartą per mėnesį ir kartojasi vidutiniškai kas 28 dienas. Normos ribos yra 21 - 45 dienos paauglystėje.

Jei tu žymėsiesi savo menstruacijų pradžią kalendoriuje ar programėlėje (Clue, Flo ir kt.), ilgainiui pastebėsi tam tikrą savo mėnesinių periodiškumą. Taip tu galėsi stebėti, kada bus kitos menstruacijos -  paskaičiuodama dienų skaičių (kuris dažniausiai kartojasi) nuo paskutinių menstruacijų pirmosios dienos. Aišku, patogiausiai naudoti pasirinktą programėlę, kurioje gali pažymėti ir kraujavimo gausumą, skausmo lygį ir pan., nes ji surinkusi daugiau duomenų apie tavo ciklą, atsiųs pranešimą apie numatomą mėnesinių pradžią.

Tavo pirmosios menstruacijos

Pirmosios menstruacijos paprastai prasideda 12-14 metų, o kai kurioms menstruacijos gali prasidėti ir nuo 9 ar net 16 metų. Kada tave aplankys ar aplankė pirmosios menstruacijos priklauso nuo tavo brendimo. Kartais jos prasideda panašiame amžiuje kaip tavo mamai, sesei ar močiutei.

Jei menstruacijos neprasidėjo iki 16 metų arba jau praėjo 3 metai nuo krūtų augimo pradžios, o menstruacijų dar nebuvo, nueik su mama pas gydytoją ginekologę. Nors kai kuriais atvejais tai taip pat gali būti normalu, tačiau rekomenduojama gydytojo konsultacija.

Skaityk daugiau >> Pirmos mėnesinės - kadą jų laukti ir ko tikėtis?

Kiek dienų tęsiasi mėnesinės?

Paprastai menstruacijos būna kartą per mėnesį ir užtrunka nuo 3 iki 7 dienų. Paauglystėje tai gali tęstis ir ilgiau. Kai kurių mergaičių menstruacijos užsitęsia iki 10 dienų. Tavo menstruacijų trukmė gali kisti kiekvieną mėnesį, kol jos susireguliuos. Gausumas ir kraujo spalva taip pat kinta nuo menstruacijų pradžios iki pabaigos. Pirmą, antrą, kartais ir trečią dieną kraujavimas gali būti gausesnis, o spalva tamsiai raudona. Į pabaigą kraujavimas taps vis silpnesnis, spalva - tamsesne, ruda, kol kraujavimas baigsis.

Skaityk daugiau >> Ką gali parodyti menstruacijų kraujo spalva?

Kada nereguliarios menstruacijos yra normalu?

Pirmus kelerius metus tavo menstruacijos gali būti nereguliarios - kai kuriuos mėnesius jų gali net nebūti, tačiau tai yra normalu. Menstruacijos gali pasirodyti du kartus per mėnesį, arba nepasirodyti du mėnesius visiškai. Vieną mėnesį tavo menstruacijos gali tęstis 2 ar 3 dienas, o kitą kartą - 7 dienas. Tai visai normalu, kai tu paauglė. Tavo kūnas yra veikiamas hormonų, o tam, kad jie susireguliuotų, reikia laiko.

Kaip ilgai tęsiasi tavo menstruacijos ir kokio jos gausumo lemia hormonai, kuriuos gamina tavo kūnas. Kadangi tu augi, tavo hormonai svyruoja, tai ir lemia tavo viso ciklo trukmę, menstruacijų gausumą ir kraujavimo dienų skaičių.

Taigi pirmuosius 2-3 metus nereguliarios menstruacijos yra normalu.

Jos susireguliuoja daugmaž apie 18-20 gyvenimo metus. Vidutiniška menstruacijų ciklo (kas kiek dienų pasirodo menstruacijos) trukmė yra 28 dienos, tačiau ne visoms. Reguliarus ciklas gali kartotis kas 21 ar 45 dienas. Prisimink, kad po pirmų mėnesinių kitų gali sulaukti tik po kelių ar daugiau mėnesių - dėl to nesijaudink.

Skaityk daugiau >> Mėnesinių ciklas - kas tai ir kaip skaičiuojamas

Kada reikėtų susirūpinti, kad menstruacijos yra nereguliarios?

Reikėtų kreiptis į gydytoją, jei tavo menstruacijos buvo reguliarios ir nesulaukei jų 3 mėnesius. Tai gali būti reprodukcinės ar kitos sistemos sutrikimas. 

Skaityk daugiau >> Pirmasis vizitas pas ginekologę 

Kodėl nepasirodo menstruacijos?

Priežastys, kodėl menstruacijos dingsta, gali būti įvairios. Susipažink su dažniausiomis priežastimis.

Per didelis fizinis krūvis – jei tu profesionali sportininkė ar sportuoji intensyviai savo malonumui, gali pastebėti menstruacijų ciklo sutrikimus. Per didelis fizinis krūvis gali būti silpnesnio kraujavimo, retesnių menstruacijų arba menstruacijų dingimo priežastis. Menstruacijos sugrįžta sureguliavus sportavimo intensyvumą ir mitybą. 

Stresas – visos paauglės patiria stresą tiek mokykloje, tiek ir už jos ribų. Stresas yra neatsiejama gyvenimo dalis, tačiau tai įtakoja ne tik tavo sveikatą, bet ir menstruacijas. Dėl streso jos gali tapti nereguliarios, arba visai nepasirodyti. Skirk dėmesio streso valdymui, atrask raminančias veiklas ir nepamiršk miego - eik miegoti 22-23 val. ir miegok 8-9 val. Daugelis paauglių nustumia miegą į paskutinę vietą, tačiau ėjimas laiku miegoti, miego režimas labai svarbus ne tik hormonų veiklai, bet ir bendrai sveikatai.

Valgymo sutrikimai  - tokie sutrikimai kaip bulimija ar anoreksija pristabdo fiziologines funkcijas, brendimą ir dėl to mėnesinės gali išnykti. Šiuos sutrikimus būtina gydyti, nes jie pavojingi tavo gyvybei. Be to, ilgas menstruacijų nebuvimas gali įtakoti nevaisingumą vyresniame amžiuje.  Būtina kreiptis pagalbos į suaugusius ir gydytoją.

Hormoniniai sutrikimai – per didelis ar mažas skydliaukės hormonų lygis gali turėti įtakos tavo mėnesinių ciklui. Dėl padidėjusio hormono androgeno lygio pasireiškia gausesnis plaukuotumas veido, smakro, pilvo, krūtinės srityse ir sutrinka ciklo reguliarumas. 

Nėštumas - jei tu jau esi seksualiai aktyvi, visada yra pastojimo rizika. Kai menstruacijos nepasirodo, tai gali būti pirmasis nėštumo požymis. Ar tu nėščia gali parodyti nėštumo testas, kuris parduodamas vaistinėse. Jei iš karto testas neparodo nėštumo, o menstruacijos neprasideda, po savaitės pakartok testą.

Auk sveika ir rūpinkis savimi!

Dar daugiau naudingų dalykų sužinosi paskyroje paauglėms - užsuk ir paspausk „Follow“.

Grįžti į Blog'ą