Ar paauglystėje nereguliarus menstruacijų ciklas yra normalu?

Vesdama paskaitėles moksleivėms dažnai gaunu klausimą, kodėl menstruacijos nereguliarios, ar tai normalu. Kai tu paauglė, nereguliarios menstruacijos arba jų nebuvimas vieną ar keletą mėnesių yra normalu. Skaityk toliau ir sužinosi visas smulkmenas.

Išsiaiškinkime, kas gi yra reguliarus menstruacijų ciklas:
menstruacijų ciklas matuojamas nuo pirmos menstruacijų dienos iki kitų menstruacijų pirmos dienos. Normalu, kai tavo menstruacijos pasirodo reguliariai - maždaug kartą per mėnesį ir kartojasi vidutiniškai kas 28 dienos, nors normos ribos yra 21 - 42 dienos. Jei tu žymėsiesi savo menstruacijų pradžią kalendoriuje, ilgainiui tu pastebėsi tam tikrą periodiškumą tarp savo mėnesinių, kuris kartojasi. Taip tu gali nuspėti, kada ateis sekančios menstruacijos: atsiskaičiuodama tam tikrą kiekį dienų (kuris dažniausiai kartojasi) nuo paskutinių menstruacijų pirmosios dienos. Manoma, kad ciklo trukmė yra susijusi su mėnulio fazių ciklu.

Tavo pirmosios menstruacijos

Pirmosios menstruacijos paprastai aplanko paaugles nuo 12 iki 14 metų, o kai kurioms menstruacijos gali prasidėti ir nuo 9, ar net nuo 16 metų. Kada tave aplankys ar aplankė pirmosios menstruacijos priklauso nuo tavo brendimo, nors dažnai jos pasirodo tada, kai pasirodė tavo mamai, sesei ar močiutei. Jei menstruacijos neaplankė tavęs iki 16 metų, nueik su mama pas ginekologę, kad nustatytų kur yra priežastis. Nors kai kuriais atvejais tai taip pat gali būti normalu.

Kiek dienų tęsiasi mėnesinės?

Paprastai menstruacijos aplanko moteris kartą per mėnesį ir užtrunka nuo 3 iki 7 dienų. Paauglystėje tai gali tęstis ir ilgiau. Kai kurių mergaičių menstruacijos užsitęsia iki 10 dienų. Tavo menstruacijų trukmė gali kisti kiekvieną mėnesį, kol jos susireguliuos. Gausumas ir kraujo spalva taip pat kinta nuo menstruacijų pradžios iki pabaigos. Pirmą, antrą, kartais ir trečią  dieną kraujavimas gali būti gausesnis, o spalva tamsiai raudona. Į pabaigą, kraujavimas darysis vis silpnesnis ir silpnesnis, spalva taps tamsesne – ruda, kol kraujavimas baigsis.

Kada nereguliarios menstruacijos yra normalu?

Pirmus du metus tavo menstruacijos gali būti nereguliarios, kai kuriuos mėnesius jų gali net nebūti, tačiau tai yra normalu. Menstruacijos gali pasirodyti du kartus per mėnesį, arba nepasirodyti du mėnesius visiškai. Vieną mėnesį tavo menstruacijos gali tęstis 2 ar 3 dienas, kai kitą kartą tęsiasi 7 dienas. Tai visai normalu, kai tu paauglė. Tavo kūnas yra veikiamas hormonų, o tam kad jie susireguliuotų reikia laiko.

Kaip ilgai tęsiasi tavo menstruacijos ir kokio jos gausumo lemia hormonai kuriuos gamina tavo kūnas. Kadangi tu augi, tavo hormonai svyruoja, o tai ir lemia kokio gausumo ir ilgumo tavo menstruacijos ir kada jos tave aplanko.

Taigi, pirmuosius du metus nereguliarios menstruacijos yra normalu, ilgalaikiai tavo menstruacijos darysis vis reguliaresnės. Vidutiniškai ciklo (kas kiek dienų pasirodo menstruacijos) trukmė yra 28 dienos, tačiau ne visoms. Reguliarus ciklas gali kartotis kas 21 ar 42 dienas. Jei tu paauglė ir tavo menstruacijos apsilanko kas 3 mėnesius, viskas yra tvarkoje. Tačiau jei tau kyla abejonių, kreipkis pas gydytoją.

Kada reiktų susirūpinti, kad menstruacijos yra nereguliarios?

Reiktų kreiptis pas gydytoją, jei tavo menstruacijos nepasirodo po trijų mėnesių. Tai gali būti reprodukcinės sistemos problema. Jei per tuos tris mėnesius pasirodo bent vienos menstruacijos, tau nereiktų rūpintis. Taip atsitinka, dėl svyruojančių hormonų. Tavo ciklas susivienodins ir tavo menstruacijos pasirodys reguliariai.

Priežastys, dėl ko nepasirodo menstruacijos?

Priežastys, kodėl menstruacijos nepasirodo, gali būti didelis fizinis krūvis, kontraceptinės tabletės, stresas, valgymo sutrikimai arba nėštumas.

Per didelis fizinis krūvis – jei tu sportininkė, pastebėsi, kad menstruacijų ciklas priklauso nuo fizinio krūvio. Per didelis fizinis krūvis gali būti silpnesnio kraujavimo priežastis, mažiau menstruacijų metuose, arba menstruacijos gali visai nepasirodyti. Menstruacijos sugrįžta nustojus  intensyviai sportuotino kelėtos mėnesių. Jei menstruacijos dingo ir praėjo daugiau nei šeši mėnesiai, reikia apsilankyti pas gydytoją.

Stresas – visos paauglės patiria stresą, tiek mokykloje tiek ir už jos ribų. Stresas yra neatsiejama gyvenimo dalis, tačiau tai įtakoja ne tik tavo sveikatą, bet ir menstruacijas. Dėl streso jos gali tapti nereguliarios, arba kitą kartą ir visai nepasirodyti.

Valgymo sutrikimai  - tokie sutrikimai kaip bulimija ar anoreksija, pristabdo fiziologines funkcijas, brendimą ir  dėl to tu gali visai nustoti sirgti. Šią problemą būtina išspręsti, nes tai yra pavojinga tavo gyvybei, be to ilgas menstruacijų nebuvimas gali įtakoti vėlesnį nevaisingumą.  Būtina kreiptis pagalbos pas suaugusius ir gydytoją.

Kontraceptinės tabletės – kartais kontraceptinės tabletės išrašomos sureguliuoti menstruacijas. Tačiau dėl jų gali ir nebūti menstruacijų mėnesį ar kelis.

Nėštumas - Jei tu esi seksualiai aktyvi, visada yra šansas, kad tu pastosi. Jei menstruacijos nepasirodo, tai gali būti pirmasis nėštumo požymis. Ar tu nėščia gali parodyti nėštumo testas, kuris parduodamas vaistinėse. Jei iš karto testas neparodo nėštumo, o menstruacijos ir toliau nepasirodo, po savaitės vėl atlik šį testą.

Auk sveika ir rūpinkis savimi!

Liquid error: Could not find asset snippets/limoniapps-discountninja-body.liquid