Jeigu tik tikėsite, visada pasiseks - interviu su Gentle Day įkūrėja

Jeigu tik tikėsite, visada pasiseks - interviu su Gentle Day įkūrėja

Dalinamės interviu, kuris publikuotas žurnale „Joga ir ajurveda“:

Yra žmonių, apie kuriuos sakoma „gimęs su marškinėliais“. Estetiško, tvaraus, ekologiško prekės ženklo „Gentle Day“ įkūrėja ir veidas Vilmantė Markevičienė – viena tokių, kuriai sėkmė šypsosi,  aplinkoje karaliauja sąmoningumas ir grožis. Ji pati mielai dalijasi savo sėkmės paslaptimis seminaruose ir skatina moteris būti drąsias ir moteriškas.

Drauge su bendraminčiu vyru Egidijumi versle sukatės jau 12 metų. Ar grožis ir laimėti titulai padeda pasirašyti kontraktus?

Titulai tikrai nepadeda, nes niekas apie juos nežino (šypsosi). Vien tik grožis taip pat nepadėtų, reikia ir proto, ir diplomatijos, ir mokėti bendrauti bei žinoti, ko sieki.

Vieni pirmųjų rinkoje pasiūlėte ekologiškus sertifikuotus higieninius įklotus. Atgabenta prekė nebuvo pigi, o ir tvarumas tais laikais nelabai kitiems rūpėjo. Rizikavote?

Taip, bet rizika atsipirko. Manau, suveikė moteriška intuicija – verslas nebuvo planuotas,  sėkmingai dirbau interjero dizainere ir nieko keisti neketinau. Bet kai į rankas papuolė įklotai, kurie pakeitė mano požiūrį į menstruacijas, supratau – galiu padėti ir kitoms. Be to, augo dukra, kuriai taip pat artėjo tas laikas. Buvau tikra, kad Gentle Day įklotai ne vienai padės išspręsti problemas, susijusias su skausmingomis menstruacijomis ir alergijomis nuo įklotų. Pasitarę su vyru, pasiraitojome rankoves ir ėmėmės dar nepažinto verslo modelio.

Esate iš tų, kurie įdiegę kokį produktą jau dairosi naujos idėjos. Ar moteris puikiai žino, ko reikia moteriai?

Vargšai vyrai, nes jiems aš padėti negaliu :) O štai būdama moterimi galiu kurti produktus, kurie padeda išspręsti moteriškas problemas. Taip, daugelį moterims skirtų produktų verslų yra įkūrę ir vyrai, bet ką jie gali suprasti, ko mums, moterims, trūksta. Manau, kad pati vadovė, kurianti produktus moterims, juolab turinti dukrą, kiekviename gyvenimo etape žino, ko moterims trūksta. Dar nepasiekiau menopauzės, bet kai ji ateis, neabejoju, atsiras produktų,  padedančių šiuo amžiaus tarpsniu. Bet pati turiu tai išgyventi, kad suprasčiau.

Prekės ženklas itin moteriškas. Gal jūsų giminėje stipri moteriška linija?

O taip! Mane supusios moterys buvo ir vis dar yra labai stiprios. Prosenelė turėjo tabako parduotuvę, pergyveno 5 vyrus, skolindavo pinigus ir mirdama susakė, kas kiek yra skolingas. Baba, kiek ją pamenu, viena užaugino mano mamą, galima sakyti, užaugino ir mano vaikus, ją 72 metų senjorę kartu skraidinomės į JAV. Kol gyvenome ten, ji su mažyliais  skrisdavo į Lietuvą ir atgal, o tokio amžiaus žmogui tai nėra taip paprasta, bet ji niekada dėl to nesiskundė. Buvo labai mylinčios širdies. Močiutė per karą buvo seselė, iškentėjo labai daug, puikiai mokėjo vokiečių kalbą. Buvo labai išsilavinusi, tikra inteligentė, domėjosi viskuo – nuo žolelių iki šokių ir dainų. Su ja praleisdavau daug vasarų, kartu rinkdavome žoleles, grybus ir uogas.

Mama – taip pat labai stipri moteris, aš vienturtė, tad esame kaip draugės, labai ją myliu. Kol buvo darželio auklėtoja, visada buvo geriausia, vaikų mylima. Dabar atėjo pensija, nors nei išvaizda, nei gyvenimo būdas to neišduotų. Mama labai rūpinasi savo sveikata ir grožiu.

Ko išmokė giminės moterys?

Visi mane supę ir vis dar supantys artimieji, ne tik moterys, bet ir vyrai, davė labai daug pamokų. Iš babos išmokau ramybės, tvarkos ir kantrybės, auklėti vaikus. Močiutė kartodavo „būk gera“ – tie žodžiai mane visur lydi. Tiesa, būti gerai nereiškia visiems nuolaidžiauti, bet turi užjausti kitą žmogų, „įlipti į jo batus“, nedaryti niekam blogo, būti pakantus ir bandyti suprasti kiekvieną. Močiutė išmokė mylėti mišką ir Lietuvą – vos 5-erių traukdavau nepriklausomos Lietuvos himną. Na, o mama man įdiegė pasitikėjimą savimi, išmokė rūpintis išvaizda, sveikata ir siūti – jos nuopelnas, kad siuvau sau ir dabar pati kuriu moterišką trikotažą.

Šeimos veikloje besisukantys vyras ir sūnus greičiausiai apie subtilius dalykus išmano daugiau nei kai kurios moterys?

Tikrai, nuo savo vyrų neturime paslapčių nei aš, nei dukra. Galime drąsiai apie tai kalbėti abi ir su abiem vyrais. Džiaugiuosi, kad mano sūnus anksti suprato, kas yra mėnesinės, kokius produktus mes naudojame ir kaip. Dabar ir pats galėtų patarti savo draugei.

Savo interneto svetainėje skatinate mergaites kalbėti be tabu, mokote prisijaukinti menstruacijas. Ką patartumėte mamoms, kurios vengia su dukromis apie tai kalbėti? 

Būtent dėl to, kad mamos vengia su dukromis kalbėti apie menstruacijas, atsirado įklotų paauglėms linija, vėliau pirmasis menstruacijų rinkinys, ir galų gale projektas www.prisijaukinkmenstruacijas.lt. Kadangi pati turiu dvidešimtmetę dukrą, žinau, kaip svarbu mergaitei mamos dėmesys, atvirumas. Paauglystėje kiekvieną dieną joms nutinka kažkas nauja, norisi su kuo pasitarti, paklausti. Mergaitės mūsų instagramo profilyje klausia apie nereguliarias menstruacijas, teiraujasi, kaip pasakyti mamai, kad jos prasidėjo. To neturėtų būti. Mama turėtų žinoti, kas vyksta su jos dukra, ir paaiškinti jai pati, juk ir pati buvo paauglė.

Iš pradžių dėl žalios kortos, paskui jau dėl ir už Atlanto nukeliavusio verslo gyvenate tarp Amerikos ir Lietuvos. Kurios šalies moterys skiria sau daugiau dėmesio?

Šalys labai skirtingos, pati JAV – kontrastų šalis. Štai vienoje valstijoje daug nutukusių moterų, kurioms nė motais sveikata ir grožis, o kitoje, pavyzdžiui, Kalifornijoje, Floridoje, moterys labai prisižiūri, sportuoja. O šiaip moterys visur yra moterys: rūpinasi šeimų gerove, stengiasi dėl savęs, dėl vyro. JAV nemažai moterų, ypač turtingų, augina vaikus ir nedirba. Jų darbas – vaikų priežiūra, savanoriavimas mokyklose, ko nėra pas mus. Mes, lietuvės, daugiau norime save realizuoti dirbdamos, siekdamos karjeros.

O kaip su tvarumu?

Kalbant apie tvarumą apima dviprasmiški jausmai. Atrodo, žmonėms JAV tvarumas labai rūpi, gal net daugiau nei Lietuvoje, tačiau kai nueini į parduotuvę ir prekes sudeda ne į vieną o į du vieną į kitą sukištus plastikinius maišelius, o tokių maišelių parsineši bent 10, kažkaip tos kalbos apie tvarumą nesutampa su praktika. Vis dėlto Lietuvoje tvarumu rūpinamasi, man regis, labiau, žinoma, mums daug ką diktuoja EU.

Kiek daug konservatyvumo Lietuvoje lytinio gyvenimo švietimo klausimais, lyginant su Amerika?

Oi, mes lietuviai esame labai konservatyvūs. Tik pradėjusi higienos įklotų verslą JAV, susidūriau su įdomia patirtimi. Visur rašydavome, kad prekiaujame „Feminine hygiene“ – moteriškais higienos produktais. Keletą kartų iš pačių moterų sulaukėme pastabų, esą kokie mes senamadiški taip vadindami šios kategorijos prekes. Reikia vadinti „period hygiene“ arba „personal hygiene“, nes ne tik moterys turi menstruacijas. Daugelis tokių verslų kaip mes dabar JAV pozicionuoja save kaip žmonių menstruacijų priemonių verslas. Iš pradžių buvo sunku tai suvokti. Tik pradėjusi skaityti apie žmones, kurie gimę moterimis vis dėlto renkasi būti vyrais, tačiau lyties nekeičia, supratau, kad menstruacijos lieka ir už tai kovoja ne tik tokie žmonės, bet ir jų aplinka.

Lietuvoje tai sunkiai suvokiama...

Mūsų visuomenėje, deja, tokie dalykai sunkiai suprantami. Kadangi skaičiau ne vieną tokio žmogaus istoriją, galiu tik įsivaizduoti, kaip jiems sunku būti kitokiems, kovoti už savo laimę ir laisvę būti kuo jie nori. Mes, Lietuvoje, ne tik nesame pratę suprasti kitokius žmones, kitas lytis, bet net ir kitataučius, nes esame labai uždara tauta. Niekada pas mus nebuvo kitų rasių žmonių, o JAV sunku suvokti be azijiečių, indų – tai kasdienybė, prie kurios pripranti ir supranti, kad toks yra pasaulis, mes nesame vieninteliai ir teisesni už kitus. 

Dirbate mėgstamą darbą. Jeigu reikėtų keliais žodžiais apibūdinti sėkmės paslaptį, kokia ji būtų?

Mes patys kuriame savo sėkmę, tai nėra iš dangaus nukrentanti mana. Tad sėkmė priklauso nuo požiūrio ir įdėto darbo. Gerai, kai darbas yra mėgstamas, tada sėkmės tikimybė išauga.

Ką patartumėte nedrįstantiems keisti nemėgstamos veiklos dėl baimės?

Tikrai išmoksite, tikrai sužinosite ir tikrai pasiseks, jeigu įdėsite pastangų. Juk kadaise mokėtės mokykloje, studijavote ir visko išmokdavote, išlaikydavote egzaminus. Pamenu, tik atvykusi į JAV įsidarbinau graikų restorane. Anglų kalbą mokėjau, bet ne tiek, kad suprasčiau visas kiaušinių gaminimo rūšis, specifinius mėsainių ir graikiškų patiekalų pavadinimus. Be to, amerikiečiai labai išrankūs, turintys savo pageidavimų: be šito ir ano, daugiau to ir kito. Mėnesį kankinausi, žodžius rašydavausi, kaip girdžiu, kompiuteryje negalėdavau jų rasti. O skubėti reikia, kompiuteris vienas, padavėjų 7. Bet šis darbas mane daug ko išmokė. Po 3 mėnesių buvau geriausia padavėja ir dauguma klientų prašydavo, kad aptarnaučiau būtent aš.

Bet pokyčiai sukelia stresą?

Taip, kiekvienas darbo ar veiklos pakeitimas visada atneša daug streso. Atėjusi į naują darbą nuo streso numesdavau kokius 3 kg. Bet visada žinojau, kad išmoksiu, tik tam reikia laiko. Apskritai, man patinka mokytis, patinka naujos veiklos, gal todėl ir šiame darbe nerimstu, vis reikia ką nors naujo sugalvoti, kurti naujus produktus.

Kokie sąmoningi ir sąžiningi triukai padėtų užsiauginti auditoriją ir ištikimą klientą?

Būtina turėti misiją – tai, dėl ko kažką darote, kam norite padėti. Mūsų misija – padėti moterims prisijaukinti menstruacijas, kuriant sveikus ir inovatyvius produktus. Svarbu neužmiršti misijos kuriant naujus produktus, reklamas ir projektus. Be to, labai svarbu nuoširdumas ir sąžiningumas, viską reikia daryti noriai, nes klientai tai jaučia. Turėkite ir platesnę  viziją: ar norite būti geriausia jogos mokykla Vilniuje, gal Lietuvoje, o gal pasaulyje? Turėdami viziją, žinosite kur link reikia eiti.

Sėkmingos produkto paslaptis – atpažįstamumas. Kas padėjo jums to pasiekti?  

Reklama, geri moterų atsiliepimai ir rekomendacijos iš lūpų į lūpas. Juk norėdami padėti kitiems noriai dalijamės su savo aplinkos žmonėmis atrastais gerais dalykais. Buvimas geriausiu savo srityje ir reklama atneša žinomumą. Jeigu darysite viską tyliai, niekas apie jus nežinos, kelias bus labai ilgas. O kas yra geriausia darant verslą Lietuvoje – priešingai nei JAV, – įperkama reklama.

Rinkdamiesi verslo partnerius irgi atkreipiate dėmesį į jų filosofiją, vertybes.

Tiek rinkdamasi mūsų produktų distributorius, tiek fabrikus, su kuriais dirbsiu ir kurie gamins mano produktus, visada atsižvelgiu į tai, kaip tvariai jie dirba, koks požiūris į darbuotojus, aplinkos apsaugą. Niekada nesirenku pigiausių, žinau, kad už kokybę ir etišką partnerio filosofiją reikės mokėti brangiau.

Nuolat tobulėjate ir mokotės. Ar judėjimas į priekį būtinas asmenybei augti?

Tikrai taip. Jaunystė ir grožis lieka kažkur, ateina branda ir išmintis. Tuo mes ir daromės turtingi bręsdami – savo patirtimi, perskaitytomis knygomis, mokydamiesi kažko naujo. O aš esu iš tų žmonių, kurį „veža“ nauja veikla, nauja pradžia, naujos žinios, nauji įgūdžiai. Versle viskas greitai keičiasi ir mokytis turi kasdien: pati išmokau be galo daug, pradedant produktų kūrimu, gamyklų paieškomis, baigiant produktų sertifikavimu, nuotraukų socialiniams tinklams darymu. Kai pradėjome verslą, feisbukas dar tik buvo susikūręs, instagramo nebuvo, o sukurti internetinę parduotuvę reikėjo programavimo įgūdžių. Šiandien lengviau, tereikia pažiūrėti „YouTube“ mokamųjų filmukų, paskaityti patikimų blogų ir galima susikurti viską pačiam.

Visada šypsotės. Iš kur tiek pozityvumo?

Šypsena man – mandagumo ženklas, dar vaikystėje mane vadindavo „šypsena“. Būtent šypsena, pozityvumas, atvirumas, ne grožis man atidarė daugelį durų. Su šypsena paprasčiau gyventi. Net sutikusi piktą žmogų, stengiuosi su šypsena jam atsakyti. Žiūrėk, kitą dieną jau jis pats šypsosi ir sveikinasi.

Koks posakis labiausiai įkvepia?

Dalai Lama yra pasakęs, kad gyvenimo tikslas yra būti laimingam. Iš tiesų juk gyvenimas duotas vienas ir gyventi jį reikia taip, kad teiktų džiaugsmą. Suaugusiems savo vaikams primenu, kad kiekvienas jų pasirinkimas turi teikti laimės.

O asmenybė?

Michelė Obama – šilta, elegantiška, mylinti žmones ir protinga. Versle seku Sara Blakely - SPANX įkūrėją, kuri pati padeda moterims kurti savo verslus.

Kaip ugdyti moteriškumą?

Kai man sako, kad esu moteriška, nustembu. Manau, esu racionali, praktiška, tiesmuka, o ir vyras vadina kovotoja. Bet, matyt, vidiniai dalykai atsispindi išorėje. Mano moteriškumui labai daug davė šokiai, kurie suteikia kūnui plastikos, gražėja laikysena. Svarbu ir stilius, apranga – paauglė lankiau įvairias modelių mokyklėles, mokiausi patikti sau pačiai, o tai suteikia pasitikėjimo ir yra stiprios moters bruožas. Manau, kad prie mano moteriškumo prisideda ir mylintis, stiprus ir protingas vyras (brazilų džiudžitsu pasaulio čempionas), šalia kurio jaučiuosi graži, seksuali ir savimi pasitikinti moteris.

Top 5 Vilmantės patarimai:

  • Jei būna sunku, žinokite, niekas nesitęs amžinai – viskas praeina, praeis ir tai. Gyvenimas lyg žaidimas, patys kuriame taisykles, kartais laimime, kartais pralaimime, viskas yra laikina.
  • Nesvarbu, ar esate jauna mama, ar karjeristė, būtinai raskite laiko sau, poilsiui, nelėkti, gerai išsimiegoti. Geriau namie netvarka, bet pamiegojusi mama.
  • Net ir dirbant savo versle neatiduokitei savęs visos darbui, paisykite pusiausvyros – 8 val. darbui (arba dar mažiau), 8 val. poilsiui ir 8 val. miegui – tokia turėtų būti para. Venkite dirbti savaitgaliais, tikrinti žinutes ir laiškus tik prabudus – leiskite sau dieną pradėti ramiai.
  • Turėkite svajonių ir norų, o jau tada dėl jų veikite, kad vėliau netektų gailėtis – gyvenimas bėga greitai.
  • Viskas priklauso nuo požiūrio. Kiekvieną įvykį kiekvienas vertiname savaip. Todėl vieni visada šypsosi, o kiti dejuoja. Visi galime kontroliuoti savo mintis, nors tai labai sunku.  
Grįžti į Blog'ą